Kréta

warning: Creating default object from empty value in /home/soley/recko.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
Ostrov Kréta

Kréta

Ačkoliv je Kréta největší řecký ostrov, patří mezi nejmenší kraje. Přesto může nabídnout tolik zajímavostí a v takové koncentraci, jako žádná jiná oblast v Řecku. Už její historie sahá přibližně o tisíc let před období pevninské.

Kréta

Bájná Kréta je velice zvláštní ostrov. V době, kdy se na pevninské Řecko teprve dostávali první Řekové, byla už na Krétě vyspělá civilizace.

Fragocastello

Podle některých autorů nejkrásnější benátská pevnost na Krétě. Byla postavena Benátčany r. 1371 na obranu proti pirátům a místním povstalcům.

Mínótauros

Krétský král Mínós byl vládce celého Středomoří. Jeho mocné loďstvo mu zajišťovalo klid a bezpečí na Krétě, přátelské styky s okolními řeckými městy pak zaručovaly mír na dlouhou dobu.

Mínójská Kréta

Nazýváme-li Řecko kolébkou evropské kultury, musíme nazvat Krétu kolébkou řecké kultury. Ještě dávno před tím, než Řekové začali osídlovat pevninské Řecko, vznikala již na Krétě rozvinutá civilizace.

Mykény

Období vrcholu krétské kultury, tj. počátkem druhého tisíciletí před Kristem, začíná postupné osídlování peloponéského poloostrova a pevninského Řecka. Tito dobyvatelé zezačátku vraždili místní obyvatelstvo.

Faestos

Palás Faestos je po Knossu druhý největší a nejznámější palác na Krétě. Leží v údolí Messara. Jeho polohu poprvé určil v polovině 19. Století britský admirál Spratt, archeologické výzkumy paláce začali r.

Knossos

Knossos je pro mnohé symbolem Kréty, symbolem začátků evropské civilizace, symbolem mínojské kultury …. .

Klášter Moni Arcadi

Na úpatí slavného pohoří Ída stojí byzantský klášter Arkadi. Založil jej ve 14. století mnich Arkadios. Klášter se brzy stal nejkrásnějším a nejbohatším mezi všemi na Krétě.

Lasithi

Jedním z nejbizardnějších koutů Kréty je asi náhorní planina Lasithi. Najdeme ji ve výšce 800 metrů nad mořem obklopena horami ve výškách okolo 1200 metrů.

Syndikovat obsah